Rzeszowska Jesień Muzyczna ma być zapoczątkowaniem cyklicznego, corocznego festiwalu muzyki kameralnej. Pierwsza edycja odbywać ma się pod nazwą Festiwal „Zapomniana muzyka” i poświęcony ma być polskiej, rzadko wykonywanej twórczości kameralnej m.in. I. Waghaltera, I.J. Paderewskiego, Z. Noskowskiego czy W. Żeleńskiego, którego 180 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Wystąpią m.in. Krzysztof Książek, uczestnik ostatniego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, Joanna Konarzewska, koncermistrzyni Filharmonii Krakowskiej i laureatka wielu konkursów skrzypcowych, Maria Sławek, laureatka konkursów skrzypcowych koncertująca w Polsce i na świecie, Jacek Tosik-Warszawiak, wybitny polski pianista-kameralista oraz Zarębski Piano Duo.

Koncerty w ramach festiwalu odbędą się w kolejne trzy soboty października, poczynając od 14.10. Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Koncerty odbędą się w sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, który jest też partnerem organizacyjnym Festiwalu.

 

ORGANIZATOR

 

Partnerem Festiwalu jest Wydział Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

 

Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

KONCERTY

 

 

15 października 2017 r., godz. 13.00:

trio fortepianowe Maria Sławek (skrzypce), Małgorzata Kuziemska-Sławek (wiolonczela), Jacek Tosik-Warszawiak (fortepian), w programie tria J. Brahmsa, F. Schuberta oraz miniatury I. Waghaltera i B. Bartoka 

 

22 października 2017 r., godz. 13.00: 

Joanna Konarzewska (skrzypce), Krzysztof Książek (fortepian), w programie: utwory na skrzypce i fortepian I.J. Paderewskiego oraz F. Schuberta

 

29 października 2017 r., godz. 13.00

Zarębski Piano Duo: Piotr Różański / Grzegorz Mania, w programie utwory J. Zarębskiego, Z. Noskowskiego, W. Żeleńskiego, E. Griega i J. Brahmsa

 

 

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Koncerty odbędą się w sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.  

WYKONAWCY

 

Maria Sławek - (rocznik 1988) - polska skrzypaczka, solistka i kameralistka. Występowała na wielu scenach w Polsce i za granicą. Brała udział w festiwalach: Wawel o zmierzchu w Krakowie, Muzyka w starym Krakowie, Mozartiana w Gdańsku, Festival Internacional de Musique de chambre en Charente we Francji, Festiwal Emanacje (organizowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego), Letnie Koncerty na Grochowskiej (organizowane przez Sinfonię Varsovię), czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, na Ukrainie i w USA. Od roku 2007 tworzy duet z pianistą Piotrem Różańskim. W 2012 roku ukazała się ich debiutancka płyta z sonatami Roberta Schumanna oraz Sergiusza Prokofiewa wydana przez Agencję Koncertowo-Wydawniczą „Castello”. W 2015 ukazał się kolejny album artystów, na którym znalazły się dzieła na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga. Płyta ukazała się w wytwórni CD Accord i objęta została patronatem Programu 2. Polskiego Radia. Od 2009 roku współtworzy wyjątkowy zespół - sekstet smyczkowy - wraz z najwybitniejszymi muzykami swojego pokolenia w Polsce - Anną Marią Staśkiewicz, Katarzyną Budnik, Arturem Rozmysłowiczem, Marcinem Zdunikiem i Rafałem Kwiatkowskim. Nagrania Marii Sławek wielokrotnie prezentowane były na antenie Polskiego Radia zarówno jako transmisje na żywo ze Studia im. W. Lutosławskiego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, jak i w formie prezentacji obydwu nagranych przez nią albumów. Maria Sławek w 2007 roku otrzymała nagrodę maestro Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. W latach 2010 i 2013 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2011 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Krakowa dla Młodych Twórców Kultury, jest także laureatką nagrody The Georg Solti Foudation.
Maria Sławek kształciła się pod kierunkiem wybitnych muzyków - Wiesława Kwaśnego i Dory Schwarzberg. Doskonaliła też swoje umiejętności pod okiem takich artystów, jak: Kaja Danczowska, Maxim Vengerov, czy Wanda Wiłkomirska. Od 2011 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie pracuje na stanowisku asystenta. Tam również w 2015 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych. Artystka gra na instrumencie Charles Francois Gand z pracowni Nicola Lupot ( Paryż 1817).

 

Małgorzata Kuziemska-Sławek - Absolwentka klasy wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku ( dyplom z wyróżnieniem). Występowała jako solistka i kameralistka niemal w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie. Była koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Kameralnej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Reykjaviku ( Islandia), a także Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F.Chopina w Gdańsku, w której pracuje do dziś.

 

Jerzy Tosik-Warszawiak - ur. w 1953 roku w Krakowie. Tam też ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w klasie prof. Ludwika Stefańskiego.
Pianista i pedagog, profesor tytularny, kierownik Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Profesor na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Jest laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie w 1974 r. Był członkiem polskiej ekipy na X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im.Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku [dyplom uczestnictwa w II etapie], a także stypendystą Towarzystwa im. F.Chopina oraz dwukrotnie Ministra Kultury i Sztuki. Od 1977 roku pracował w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od roku 1982 na stanowisku adiunkta. W roku 1995 odbył się jego Przewód Kwalifikacyjny II stopnia. W latach 1992-2002 mieszkał w Islandii gdzie uczył w szkołach muzycznych w Borgarnes, Akranes i Reykjaviku, a także prowadził szeroką działalność koncertową. Przez osiem lat dyrygował chórem męskim „Songbraedur”, z którym wystąpił na blisko stu koncertach w Islandii, Irlandii i Polsce, a także nagrał płytę CD. Jego działalność koncertowa obejmuje koncerty z orkiestrą, recitale, koncerty kameralne w Polsce, a także w Anglii, Irlandii, Islandii, Holandii, Belgii, Szwecji, Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Armenii, Azerbejdżanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, na Węgrzech i we Włoszech. Brał udział w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku [1975,1980], Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach [1980], Festiwalu “Muzyka w Starym Krakowie” [1986, 2003, 2005, 2007], Europejskim Festiwalu Muzyki w Berlinie [1997], Festiwalu im. J.Hofmanna w Nałęczowie [1997], w „Letnich Wieczorach Kameralnych” w Kazimierzu nad Wisłą [2001], Shenandoah Arts Festival w Winchester USA [2004], Festiwalu Śląskie Lato Muzyczne” w Głuchołazach [2010], III Głogóweckim Festiwalu Beethovenowskim [2010], Festiwalu w Belo Horizonte w Brazylii [2010], Festiwalu Brahmsowskim w Oldenburgu w Niemczech [2011], XX Śląskim Festiwalu Muzyki [2012], Festiwalu „Wawel o zmierzchu” [ 2013 ], Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego [ 2014 ], XXIII Śląskim Festiwalu Muzyki [ 2015 ], Festiwalu w Latinie [ Włochy 2015 ]. W latach 2002-2003 koncertował ze skrzypkiem Nigelem Kennedy’m [Polska, Niemcy]. W latach 1986-1998 był członkiem zespołu “Berliner Klavier Trio”. [Tomasz Tomaszewski – skrzypce, Michael Hussla – wiolonczela]. Od roku 1996 jest pianistą „Tria “Cracovia” [Krzysztof Śmietana – skrzypce, Julian Tryczyński – wiolonczela] z którym nagrał 5 płyt CD. Płyta z triami Areńskiego i Dvoraka uzyskała nominację do nagrody „Fryderyka”. Nagrał również płytę CD z wiolonczelistką Dorotą Imiełowską. Prowadził lekcje otwarte w Polsce, Niemczech, Islandii, Kanadzie, Włoszech, USA i Brazylii. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzycznego im.Ludwiga van Beethovena, Polskiej Akademii Fonograficznej, Towarzystwa Muzycznego im. Haliny i Ludwika Stefańskich, Europejskiego Forum Muzyki Polskiej, a także członkiem Rady Programowej Towarzystwa Polskich Muzyków Kameralistów. Brał udział w kursach muzycznych w Głuchołazach [1992-1999], Puławach [2001] i Hradec Kralove [2002]. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i TV, a także dla radia holenderskiego i islandzkiego.

 

Joanna Konarzewska - Polska skrzypaczka pochodząca z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Syddansk Musikkonservatorium og Skuespillerskole w Odense. W latach 2009-2014 była koncertmistrzem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Od 2014 roku jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii im. K.Szymanowskiego w Krakowie. W 2014 roku ukończyła klasę solową Konserwatorium Poludniowodunskiego recitalem debiutanckim, podczas którego prezentowała polską i duńską muzykę dwudziestego wieku. Wystep uzyskał najlepsze recenzje i był retransmitowany w duńskim radio DR2. Jest laureatka konkursów muzyki kameralnej i skrzypcowej, m.in. I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Eugenii Umińskiej w 2005 roku w Poznaniu, X Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w 2006 roku w Lublinie, I Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentalistów Smyczkowych w 2006 roku w Krakowie. W 2008 roku otrzymała nagrodę dla najlepszego instrumentalisty smyczkowego podczas ISA objętego programem Wiedeń – Praga – Budapeszt. W 2014 roku wygrała ogólnoduński konkurs Den Danske Strygerkonkurrence (również nagroda przyznawana przez orkiestrę Aarhus Symphony Orchestra). W 2014 roku była koncertmistrzem orkiestry, solistką oraz pedagogiem podczas Carl Nielsen Masterclasses w Danii. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich instrumentalistyki solowej, kameralnej i orkiestrowej, m.in. w Łańcucie, Puławach, Żaganiu, Kołobrzegu, AISOI – Australian International Summer Orchestra Institute w Tasmanii, ISA – Internationale Sommerakademie w Semmering (Austria). Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”. W 2012 i 2013 roku była nominowana do nagrody kulturalnej miasta Gdańsk. Jako solista i koncertmistrz J. Konarzewska ma na swoim koncie współpracę z takimi orkiestrami jak: Odense Symfoniorkester, Aarhus Symfoniorkester, NOSPR, Orkiestra Filharmonii w Krakowie, Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Orkiestra Kameralna Hanseatica, Elbląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Progres.

 

Krzysztof Książek - ur. 1992 r. w Krakowie. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Rozpoczął naukę w wieku 9 lat w klasie fortepianu mgr Grażyny Hesko-Kołodzińskiej i ukończył PSM I st. im. S. Wiechowicza w Krakowie. Od 2005 roku kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, a później jako student Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie realizuje program studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover. Laureat najwyższych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: X Konkurs Pianistyczny im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz nagroda japońskiej grupy sponsorów Kigoukai w formie koncertów w Japonii (Płock 2008), The International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna (Lwów, Ukraina 2010), The II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013), IX Międzynarodowy Konkurs im. I.J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, który awansował do półfinału, lub finału konkursu (Bydgoszcz 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie – II nagroda (Warszawa 2015), Concours International de Piano de l’Orchestre Philharmonique du Maroc – III nagroda (Rabat i Casablanca, Maroko 2016). Występował na 67 i 69 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia” w Katowicach oraz na II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Koncertował w Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego "Młoda Polska". W latach 2005-2011 był objęty programem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.
W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której uczył się pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, mgr Justyny Danczowskiej i dr hab. Sławomira Cierpika. Występuje w duecie fortepianowy ze swoją żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek. W listopadzie 2016 r. ukazała się płyta CD z Koncertem e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, który artysta wykonuje wraz z Santander Orchestra pod dyrekcją José Maria Florêncio. Jesienią tego roku zostanie wydana solowa płyta Krzysztofa Książka z utworami Fryderyka Chopina. 

 

Piotr Różański - ukończył studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń oraz studia magisterskie w klasie prof. Ewy Bukojemskiej w tej samej uczelni. W zakresie kameralistyki kształcił się przez pięć lat w kl. prof. Janiny Romańskiej-Werner. W 2014 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Obecnie jest asystentem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz nauczycielem w POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie.  Piotr Różański jest laureatem licznych konkursów pianistycznych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych (m.in. XXXVIII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina, Warszawa 2006 - I nagroda; Konkurs Pianistyczny o stypendium fundacji YAMAHA, Gdańsk 2008 - I nagroda). Jest również półfinalistą Piano-e-Competition w Minneapolis (USA) 2009; Konkursu Euroradia w Bratysławie (jako polski reprezentant) 2009 oraz Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach 2011. Koncertował w Polsce, USA, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji i na Litwie. Jako kameralista współpracował m. in. z Kają Danczowską, Marią Sławek, Grzegorzem Manią, Piotrem Reichertem, Marcinem Zdunikiem, Robertem Kabarą, Aleksandrą Lelek, Piotrem Lato, Agatą Kucz. Występował na festiwalach: „Winners and Masters”, „Chopin i jego Europa”, „Premia Filharmonii Łódzkiej”, „Wawel o zmierzchu”, „Muzyka latem”, „Mozartiana”, „Muzyka w Starym Krakowie”, „Emanacje”, Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Eugene`a Indijca, Dinę Yoffe, Aleksieja Orłowieckiego, Paula Badura-Skoda, Joaquina Soriano, Thomasaii Ungara, Eleanor Wong. Piotr Różański jest laureatem kilku konkursów kameralnych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi 2010 oraz Niezależnego Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych w Kijowie 2010.

 

Grzegorz Mania - ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne pod kierunkiem prof. Stefana Wojtasa w Akademii Muzycznej w Krakowie, równocześnie na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia prawnicze. W 2017 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych za pracę poświęconą muzyce w prawie autorskim, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Barty. Ukończył również z wyróżnieniem studia pianistyczne w Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Martina Rosco'e, prof. Charles'a Owen'a oraz prof. Caroline Palmer. Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą, koncertując m.in. w Filharmonii Krakowskiej, Zielonogórskiej, NOSPR, St. Martin in the Fields w Londynie, a także w Operze oraz Konserwatorium Muzycznym w Hanoi (Wietnam). Występował m.in. podczas Festiwalu „Emanacje” oraz Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna. Regularnie koncertuje w Wielkiej Brytanii, wykonując repertuar solowy i kameralny, koncertował także we Francji, w Norwegii, Austrii, Włoszech, Islandii, Izraelu. Uczestniczył w warsztatach wykonawczych i klasach mistrzowskich m.in. z: Krzysztofem Śmietaną, Wiesławem Kwaśnym, Peterem S. Buck’iem, Anthonym Spiri’m, Triem Altenberg, Jerome'm Rose’m, Wolfgangiem Redik’iem, Ewą Bukojemską, Alisdair'em Beatson’em, Carole Pressland, Victorem Rosenbaum'em, Kają Danczowską. Był uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Muzyki Kameralnej w Puławach (2003-2005), a także finalistą międzynarodowych konkursów kameralnych i solowych. Jest doświadczonym i wszechstronnym muzykiem-kameralistą i akompaniatorem nagradzanym podczas konkursów instrumentalnych. Współpracował z wieloma znakomitymi solistami, wspólnie z pianistą Piotrem Różańskim współtworzy Zarębski Piano Duo. 

 WSPIERAJĄ NAS
 
Wydarzenie objęło patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Wydarzenie objął patronatem Marszałek Województwa Podkarpackiego - pan Władysław Ortyl
Wydarzenie objął patronatem Prezydent Miasta Rzeszowa - pan Tadeusz Ferenc  
   
Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów
   
Patronat medialny:

 

 

 

 
 
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów
Skarbona 4, 66-614 Skarbona 
Numer KRS: 0000517330, 
REGON: 081227309
NIP: 9261671867  

e-mail: stowarzyszeniekameralistow@gmail.com

www.spmk.com.pl 

© 2017 SPMK. All Rights Reserved. Designed By WarpTheme